Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to vlastně SNOWBOARDING???

2. 5. 2007

Co je to vlastně SNOWBOARDING???

Snowboarding je typické zimní sportovní odvětví, jež umožňuje všestranné pohybové vyžití rekreačním i výkonnostně zaměřeným zájemcům.Jízda poněkud připomíná surfování nebo jízdu na skateboardu. Jeho podstatou je klouzání na sněhu pomocí prkna, na kterém stojí jezdec bokem do směru jízdy, obě nohy jsou připevněny k prknu pomocí vázání, které je namontováno v kosém úhlu k podélné ose prkna.

Díky podmínkám, ve kterých je možné snowboarding provozovat, dává neomezené možnosti prožitků a osobního zdokonalení všem věkovým kategoriím.

Na základě specifických snowboardových dovedností a zaměření jedince můžeme rozlišovat dvě výkonnostní etapy:

REKREAČNÍHO SNOWBOARDINGU


Tuto etapu můžeme charakterizovat jako etapu jejímž obsahuje zvládnutí základní techniky jízdy, oblouků, skoků a triků. Finálním projevem této etapy je snowboarding, tak jak se mu věnují tisíce nadšenců bez ambicí na špičkové výkony, ale pro dobrý pocit nebo pro zábavu.

I v rekreačním snowboardingu rozlišujeme tři základní oblasti freeriding, freestyle a alpská jízda

ZÁVODNÍHO A EXTRÉMNÍHO SNOWBOARDINGU


Etapa závodního a extrémního snowboardingu představuje kvalitně vyšší úroveň dovedností a znalostí, kterou zastupují " snowboarďáci" profesionálové. Tuto etapu chápeme jako jednotlivé soutěžní disciplíny:

alpské disciplíny: slalom, paralelní slalom, paralelní obří slalom, obří slalom, super-G

freestylové disciplíny: U-rampa, slopestyle, big air, quater pipe, rails, snowboardcross (disciplína mezi freestyle a alpskou jízdou)